Jednou z nejdůležitějších věcí v roce 2009, hlavně v koňských očích, bylo připronajmutí dalších pastvin, konkrétně 5ha luk se spoustou trávy, členěných různými keři a lemovaných lesem, takže koně mohli trávit všechen svůj volný čas s hlavami zabořenými do trávy. Z pastvin je krásný výhled do okolí a žádná civilizace poblíž.
Naši koně už sice nezávodili, ale měli toho i tak dost na práci. Galen a Greisy i nadále učili jezdit děti, ti pokročilejší vyrazili občas s Greisy na závody do nedalekých Heroutic přeskákat malý parkur. Agáta na jaře sice začala trénovat skákání, ale po několika týdnech se jí vrátily problémy s vazy na zadních nohách, takže jsme už skákání definitivně vzdali. Nicméně v srpnu zvládla odvelet 4. švadronu na Memoriálu generála Custera. V červnu jsme ji nechali připustit trakénským hřebcem Sargonim. Greisy je také březí, po hřebci Dollom Sir William, welsh pony of cob type. Momentálně už mají obě kobylky pořádná břicha a my už se moc těšíme na hříbátka:-)
Arwen a Carthago, naši noví trakénští koníci, byli v roce 2009 dvouletí, takže jsme po nich moc práce nechtěli. Jejich hlavní činností bylo tedy pasení a hraní si s kamarády. Také jsme je brali pravidelně ven na vodítku po boku Agáty a Galena, takže s námi absolvovali vyjížďky, kde se vždy pořádně vyběhali na volno a pěkně nasvalili. Také s námi chodili na procházky na vodítku. Na jaře 2009 jsme s nimi pomalu začali dělat přirozenou komunikaci a dnes už zvládají plně 7 her a překonávat všechny možné překážky. V létě 2009 začali skákat skokové řady ve volnosti. Překážky jsme jim stavěli jen menší, kolem půl metru, aby ještě moc nenamáhali klouby. Po několika měsících už dokázali pěkně odhadovat odskok i v technicky náročnějších řadách. Uvidíme, jak jim půjde skákání letos na jaře na vyšších překážkách...
A teď pár slov o koních ve výcviku:
Tobiáš (pětiletý kůň kinský), Divo (pětiletý andalusan) a Durman (šestiletý anglický plnokrevník) u nás byli od podzimu 2008 (o začátcích jejich výcviku se dočtete zde). Na jaře všichni začali trénovat skákání. Nejprve skákali skokové řady ve volnosti i pod sedlem, pak samostatné skoky a nakonec celý parkur. Také jsme je brali často na pískové kolbiště s barevnými skoky do Všetic, aby je na závodech nemohlo nic překvapit. Od května začali všichni závodit, nejdříve jezdili veřejné tréninky 90cm, Tobiáš přes léto závodil i párkrát oficiálně - stupeň Z, Divo absolvoval veřejné tréninky do 100 cm, což při jeho malé výšce (158cm) byl pěkný výkon. Durman odešel na konci června, Tobiáš na konci srpna a Divo u nás zůstal a letos bude už závodit oficiálně. Pro skákání má velké nadání, absolvoval i trénink terénních skoků, na podzim se účastnil parforsního honu a tak letos chceme zkusit soutěže všestrannosti.
Ducado, mladý andaluský hřebec, je zde stále. Přes léto 2009 se potýkal se zdravotními problémy, ale i tak se pomalu začal obsedat. Výcvik u něj byl proložen několikaměsíčními pauzami, takže je to stále začátečník. Momentálně zvládá jezdit na jízdárně v kroku a klusu a chodí krokem na vyjížďky. V srpnu 2009 mu přijely ze Španělska dvě kobylky, s kterými teď žije v jedné ohradě a na jaře snad začnou pracovat na potomcích...
Dále zde byl od podzimu 2008 Jared (čtyřletý slovenský teplokrevník), který se v dubnu 2009 začal obsedat. V květnu mu přibyli 3 další kamarádi na obsedání, tříletý valach Maty, šestiletá Vikina a tříletá ponice Chelsea. Za 3 měsíce se naučili 7 her, jezdit na jízdárně, na vyjížďky a skákat skokové řady. Chelsea pak odešla a ostatní pokračovali skákáním samostatných překážek a absolvování parkuru. Chodili také trénovat barevné překážky do Všetic. Maty po 4,5 měsících ukončil základní výcvik a odjel domů. Vikina a Jared u nás zůstali a v září 2009 (po 5 měsících výcviku) absolvovali své první parkurové závody o výšce 70cm a skákali čistě. Letos je čekají oficiální závody.
Také zde byla na dva měsíce kobylka welsh part-bred Guinevra. Byla už obsedlá, měla trochu problémy se cvalem. Naučila se zde také skákat a ke konci výcviku absolvovala parkur ve Všeticích na velkém kolbišti.
Od července je u nás ve výcviku mladý hřebec slovenského teplokrevníka Grant. Přišel k nám už obsedlý, ale s jízdárenskou prací začal až u nás. Měl také trochu problémy s respektem při práci se země a ve cvalu si občas vyhodil. Do podzimu se mimo jiné naučil skákat skokové řady pod sedlem i samostatné skoky - skokově je dost nadaný. Přes zimu se věnujeme hlavně drezurní práci a na jaře ho čeká závodní sezóna. Protože bude čtyřletý, bude závodit v parkurových soutěžích pro mladé koně - KMK či ČŠMK. Grant je nyní moc hodný hřebec, momentálně bydlí ve výběhu s dalšíma dvěma hřebci a dvěma valachy a jsou to velcí kamarádi.
Od října do konce roku byl u nás na obsednutí sedmiletý valach paint horse Black Joe. Přes svou trochu paličatou povahu s jezdcem na zádech neměl problém a naučil se jak chodit na jízdárně tak jezdit na vyjížďky.
Také je u nás stále klisna Keisy, která v květnu porodila hřebečka Wittyho. Jezdila hlavně na vyjížďky, na podzim začala zase jezdit na jízdárně. Hříbětem se trochu zklidnila.
Dále je u nás ustájená klisna Doris. Na jaře 2009 byla několik měsíců i ve výcviku, ale se zdravotních důvodů musela skončit (má velké problémy se spěnkovým kloubem).
V srpnu 2009 přijeli ze Španělska dvě tříleté Andaluské kobylky, Decidida a Dama. Jejich hlavním úkolem je dělat společnost Ducadovi a samozřejmě s ním mít hříbata. Nicméně obě byly naprosto divoké (cestou do Čech je nakládali vždy několik hodin a musel je sedovat veterinář, takže měli docela strach z lidí, ze začátku se na ně nedalo skoro ani sáhnout, natož je ve výběhu chytit), takže alespoň dvouměsíční výcvik byl nutností. Ze začátku jsem s nimi pracovala hlavně na napojení, když mě k sobě nechali přijít, tak nasazení ohlávky už nebyl problém. Po několika dnech pochopili, že člověk není nebezpečný a nechali se dobře chytat. Pak jsme ještě trochu trénovali dávání nohou - to pro ně byla také "španělská vesnice" :-) Dnes jsou obě bezproblémové a vlezou vám i do kapes.
No a pak je zde ustájena od srpna 2009 ještě 18-ti letá klusačka Rony.
Tím je výčet za rok 2009 kompletní, v blízké době určitě přibudou články o výcviku jednotlivých koníků.